Profile Picture
  • United States
  • English

About

طبیعت زیبای استان گلستان

گلستان نام شایسته ای برای این سرزمین تاریخی و بسیار زیباست . این استان تکه ای از بهشت است که با وجود طبیعتی سرسبز و خیره کننده و آبشارهای خروشان مامنی برای مسافران و گردشگران از سراسر ایران است . اگر هنوز موفق نشده اید به این استان زیبا سفر کنید بیش از این وقت را هدر نداده و هر چه زودتر برای این سفر جذاب و بیاد ماندنی برنامه ریزی کنید .

هر ساله و در فصل تابستان هزاران مسافر راهی سفر به این استان شده و از این طبیعت خیره کننده و آب و هوای لطیف آن بهره مند می شود . برخی از مناطق این استان کوهستانی بوده و در طول ماههای گرم سال دارای آب و هوایی خنک است .

استان گلستان در کنار دریای خزر و در شمال شرقی ایران در تور طبیعت گردی واقع شده است است . این منطقه تاریخی پر فراز و نشیب را از سر گذرانده و تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان و از آن پس تا آغاز سده دهم استرآباد نامیده می شد . همچنین در بسیاری از متون و نوشته های تاریخی از آن به عنوان جرجان نام برده می شد تا اینکه در اسفند ۱۳۱۶ به طور رسمی گرگان نامیده شد . استان گلستان تا سال ۱۳۷۶ بخشی از استان مازندران بود ، اما در آن زمان به استانی مستقل تبدیل شد.

به توضیح سفر باتو ، استان گلستان بر اساس آخرین سرشماری ها جمعیتی بالغ بر دو میلیون نفر را در خود جای داده که از این تعداد حدود هشتصد هزار نفر شهرنشین و مابقی در مناطق روستایی ساکن هستند . دو شهر گرگان و گنبد کاووس دارای جمعیتی بلغ بر یکصد هزار نفر هستند و مابقی شهرهای کوچکتر با جمعیتی بسیار کم تر است . اقوام مختلفی در این استان زندگی می کنند که ترکمن ها ، فارس ها ، سیستانی ها ، بلوچ ها ، ترک ها (آذربایجانی و قزلباش ) ،مازندرانی و قزاق ها نمونه ای از اقوام این سرزمین هستند .

استان گلستان دارای طبیعتی زیبا و باشکوه است و شهر ها و روستاهای آن سالانه میزبان هزاران مسافر داخلی و خارجی است . و این روزها و با شیوع ویروس کرونا که از حجم سفرهای خارجی کم نموده زمان مناسبی برای رونق گردشگری این استان است . در ادامه این مطلب برخی از جاذبه های دیدنی این استان رامعرفی خواهیم نمود .